Ny mand i spidsen for JS herrer

Det er med stor glæde at Tjørring IF Fodbold kan præsentere den trio som skal stå i spidsen for klubbens Jyllandsserie herrer.

Jesper Madsen har ønsket at trappe lidt ned og han overdrager nu styrepinden til Danusan Sritharan, endelig er det også lykkes at tilknytte Hans Peter Riis ( HP ) til teamet.

Ny cheftræner fra 2017 bliver således Danusan Sritharan, med Jesper Madsen og HP Riis som assisterende trænere.

Danusan har haft sin fodboldopvækst i Ikast FS og senere hen i FC Midtjylland. Han kom til Tjørring IF tilbage i 2010, og har derefter udviklet sig til lidt af en klubmand. Han har blandt andet ageret assisterende træner for Kim Kristensen, da han var i spidsen for JS Herrerne. Han har også været klubbens anfører i flere sæsoner! Alle i og omkring klubben ved, hvad “Danu” står for, og vi er utrolig glade og stolte over at have knyttet en så kompetent ung cheftræner til klubbens førstehold.